A helyes étkezés trükkjei

Ha a fogyásra gondolsz, mi jut először az eszedbe?

A fogyás mely aspektusai fontosak, melyek elengedhetetlenek, és melyek kevésbé jelentősek? Döntsd el te magad.

Amint túljutsz az alapvető háttérinformációkon, lehet rájössz, hogy a fogyás kérdése összetettebb, mint elsőre tűnhet. Az evés művészete lehet olyan természetesnek tűnik, mint a légzés. De az is lehet, hogy soha nem tanították meg neked, hogy jól étkezz. Ez kritikus fontosságú, mert ha nem tanulsz meg jól enni, akkor lehet, hogy soha nem sajátítod el a fogyókúra művészetét sem. 

Társadalmunkban bizonyos nem megfelelő étkezési szokások rutinná váltak. Ezeknek a szokásoknak a kiiktatásával növelheted annak a valószínűségét, hogy valóban lefogyj.

TANULJ MEG LASSAN ENNI

Eleinte ez elég nagy kihívás lehet. Arra kondicionáltak minket, hogy gyorséttermi világban éljünk. Rohanunk az étkezésekkel (is), hogy legyen időnk fociedzésre, zongoraestre, iskolába és munkába futni. Úgy gondoljuk, hogy a rohanás időt takarít meg nekünk – de egy ilyen rutin könnyen visszafelé sülhet el, és nem kívánt kilókat hagy ránk. Tanulmányok kimutatták, hogy legalább 10-20 percre van szükség, mielőtt az agy megkapja azt az üzenetet, hogy a gyomor tele van. Ez azt jelenti, hogy jóval azután is ehetsz, hogy ténylegesen jóllaktál. Az étkezésnek – legyen szó reggelről, délutánról vagy estéről – legalább tíz percig kell tartania. 

Képezd ki magad arra, hogy meghosszabbítsd az étkezésedet

Például azáltal, hogy beszélgetésbe kezdesz, leteszed a villádat az étkezés közben, lassan rágsz és sok vizet iszol. A főétkezés után legalább tíz percet kell várni, mielőtt eldöntenéd, hogy szükséged van-e desszertre. Ez az időszak alatt rájöhetsz, hogy végül is, nem is voltál igazán éhes.

Ne legyen kéznél minden

Egy másik trükk az, hogy a feltálalt ételeket a konyhapultra helyezzük, és ott hagyjuk. Ennek eredményeként fel kell kelni a helyről, hogy több ételt szedj. Dönthetsz úgy, hogy nem éri meg a fáradságot. Vagy előfordulhat, hogy rájössz, hogy nincs szükséged több ételre. Ezenkívül ne egyél közvetlenül fagylaltos dobozból, tortilla chip zacskóból vagy sütis dobozból. Ellenkező esetben könnyen túllőhetsz az ideális mennyiségen. 

MINDIG AZ ASZTALNÁL JÓ ENNI

Ez megakadályozza, hogy több feladatot próbálj egyszerre csinálni, például netezni, tv-t nézni vagy magazinokat lapozni evés közben. Az asztalnál kénytelen leszel arra koncentrálni, hogy mennyi ételt eszel. Ha bárhol máshol eszel, megfeledkezhetsz arról, hogy mennyi ételt fogyasztasz. Így viszont az ételek finom ízét is jobban fogod élvezni.

Ne pazarolj

Helyes nézet lehet, hogy amit kiszedsz, azt fogyaszd is el. De a kutatások kimutatták, hogy a felnőttek több mint fele akkor is ragaszkodik ahhoz, hogy mindent megegyen a tányérról, ha már tele vannak. Ez azt jelenti, hogy egyszerűen udvariasságból túl sokat eszik. Egy ilyen szokás csak a nem kívánt kilók hozzáadását szolgálja. Ahelyett, hogy az lenne a cél, hogy a tányérról mindent megegyél, inkább állj úgy hozzá, hogy csak annyit tegyél a tányérra, amit biztosan meg fogsz tudni enni. Talán kezdhetnéd a tervezett adag felével. Ha aztán úgy érzed, hogy még ennél egy kicsit, akkor egy kis adagot vegyél még utána. Így egészségesebb és boldogabb leszel. Legyél az étellel takarékos, és amit kiszedsz, annak az ízét élved maradéktalanul.

Ne tarts ételt szem előtt

Ha a sütisüveg nyitva van, vagy a pereces zsacskó kint van az asztalon, óriási késztetést fogsz érezni az evésre, még akkor is, ha nem vagy éhes. Étkezés után tedd el az ételt a hűtőbe vagy a szekrénybe. Így valójában meg kell dolgozz azért, hogy újra elővedd az ételt, mielőtt  elfogyasztanád.

Ha véletlenül túl sokat eszel, ne tölts sok időt azzal, hogy ezen rágódj. Fogadd el a hibádat, és lépj tovább. Ha letértél az egészséges testsúlyhoz vezető útról, tegyél korrekciós intézkedéseket, és felejtsd el a történteket. Ellenkező esetben azon kaphatnád magad, hogy frusztrációból eszel, vagy teljesen feladod. Jobb szabotálni egyetlen étkezést, mint egy életre szóló étkezést.

Lehet, hogy eleinte öntudatos vagy, miközben megpróbálod megváltoztatni az étkezési szokásaidat. Vedd észre, hogy a rossz szokásaid nem egyik napról a másikra kezdődtek, így időbe telik, amíg kijavítod őket. Bár kezdetben fáradságos feladatnak tűnhet, megéri az erőfeszítést. Hamar rájössz, hogy az új étkezési szokásaid segítettek a kívánt fogyásban. Igaz, az olyan technikák, mint az étel elrejtése és a lassabb étkezés, önmagukban nem okoznak fogyókúrát, de segítenek megfékezni a túl evést hosszú távon. Hagyd abba a diéták tervezését! Állj neki a gyakorlatias lépések beiktatásának, hogy a szokásaiddá váljanak!

Fontos!

A cikk tartalma nem minősül tanácsadásnak. Csupán annak gyűjteménye, amit mások már hasznosnak találtak. Egészségügyi kérdésekben a döntést mindig a megfelelő szakember személyre szabott tanácsaira kell alapozni.